Czym jest komputer

Dzisiaj każdy wie czym jest komputer. Mało kto jednak ma wiedzę dotyczącą jego przeszłości. Komputer przeszedł ogromną ewolucję. Obecnie jest to niewielkich rozmiarów urządzenie, które można bez problemów postawić na biurku. A niekiedy nawet wziąć ze sobą, jak to ma miejsce w przypadku laptopów czy netbooków. Są nawet modele mieszczące się w dłoni lub zegarku. Ale to nie to co kiedyś.

Pierwotnie komputer to było urządzenie liczące, przetwarzające duże ilości informacji. I nie mieścił się on na biurku. Był on wielkości sporej szafy. Nierzadko potrzebował specjalnych pomieszczeń wielkości pokoju. Nie wyświetlał grafiki, ani nie odtwarzał muzyki. Do biura również się nie nadawał. A o internecie nikt wtedy nawet nie marzył.

Współczesny komputer bardzo się różni od swojego poprzednika. Mieści się na biurku, każdy go może kupić w sklepie. A sklepów i serwisów komputerowych jest obecnie sporo. I co więcej może on służyć do szeroko rozumianej rozrywki. Mówiąc o rozrywce komputerowej mamy na myśli gry, oglądanie filmów, przeglądanie grafiki, słuchanie muzyki i wiele innych rzeczy. Dawniej to było niemożliwe.

Komputer posiada wiele ciekawych cech i funkcji. A jedną z nich jest programowalność. Oznacza to, że możemy napisać ciąg instrukcji, jakie komputer nam następnie wykona. Możemy pisać własne programy, a możemy korzystać z obecnie istniejących. Programy do odtwarzania filmów lub muzyki, przeglądarki internetowe, programy do wypalania płyt CD i DVD, edytory i procesory tekstu, programy do obróbki grafiki, a nawet gry komputerowe. To są wszystko programy. A niektóre programy przyczyniają się do tworzenia kolejnych programów. Albo umożliwiają obróbkę już istniejących.

Komputer to iście wielofunkcyjne urządzenie wykorzystywane praktycznie wszędzie. W obecnych czasach urządzenia to spotkamy w domu, szkole, biurze, fabryce, samolocie, szpitalu, elektrowni i kto wie gdzie jeszcze. Na pokładach statków kosmicznych również. Coś musi nimi sterować. Tutaj warto wspomnieć o uzbrojeniu. Dobrym przykładem są współczesne helikoptery szturmowe z kierowanymi rakietami przeciwpancernymi. Helikoptery te do kierowania takimi pociskami używają komputerów. A pociski te są wyposażone w komputery. Tylko, że mają one bardzo małe rozmiary.

Warto wspomnieć o rozrywce komputerowej. A dokładniej chodzi o rozgrywki multiplayer, w których gracze z różnych zakątków świata zmagają się w wirtualnych turniejach. I tak można zagrać w jakąś strzelaninę, i to trójwymiarową, z kimś kto się znajduje na drugim końcu świata. A to nie wszystko. Od czasu do czasu odbywają się turnieje, w których drużyny z różnych zakątków świata walczą ze sobą w cybernetycznych bojach. Są nawet statystyki i materialne nagrody. Nierzadko zwycięstwo w takim turnieju to zarobek lepszy niż praca na etacie.

Oto czym dziś jest komputer. Uniwersalną, wszechobecną maszyną. Co więcej umożliwia nam ona bycie wszechobecnymi. A to za sprawą internetu, dzięki któremu możliwa jest komunikacja z ludźmi z najodleglejszych zakątków świata.