Fizyczne elementy komputera

Komputer to stały element wyposażenia domów, biur, fabryk, szpitali i wielu innych miejsc. Jest to obecnie podstawowe narzędzie pracy. Czasem również służy do rozrywki. Warto zapoznać się trochę z podstawowymi kwestiami dotyczącymi komputera. Na pewno każdy słyszał określenie hardware. Słowo to odnosi się do elementów fizycznych każdego komputera.

Czym że więc jest hardware. Są to wszystkie części fizyczne komputera, czyli : mysz, klawiatura, monitor, nośniki danych, dysk twardy, procesor, płyta główna, karta graficzna, karta dźwiękowa, karta sieciowa itd. Są to w istocie części składowe komputera. Czyli to co go tworzy.

Całość komputera to jego hardware i software. Software to całokształt informacji, czyli danych, zestawów instrukcji itp. Software to inaczej oprogramowanie. Z założenia software ma sprawiać, że komputer będzie mógł wykonywać określone zadania.

Hardware to bardzo ważny aspekt komputera. Hardware jest bowiem w istocie tym z czego dany komputer się składa. A to ma wpływ na jego funkcjonowanie. Procesor, karta graficzna, szybkie łącze internetowe mają wpływ na moc obliczeniową, a co za tym idzie prędkość przetwarzania danych. Karta graficzna służy przede wszystkim do wyświetlania grafiki. Tutaj należy wspomnieć o grafice trójwymiarowej. Jest ona wymagająca. Aby w pełni się cieszyć grafiką trójwymiarową potrzebna jest duża mocy obliczeniowej. Dlatego też karta graficzna powinna obsługiwać grafikę trójwymiarową, powinna być szybka i najlepiej jak jest podpięta do szybkiego portu. Szybkie łącze internetowe zapewnia z kolei sprawną komunikację ze światem zewnętrznym. Pozwala korzystać z internetu.

Właściwym jest stwierdzenie, że dobry hardware to podstawa sukcesu. Pamiętając jednak, że bez odpowiedniego software nawet najlepszy hardware będzie tylko czymś do podziwiania. Oba te elementy stanowią całość. Żeby lepiej to uzmysłowić posłużmy się przykładami. Jeśli chcemy skorzystać z internetu, to potrzebne nam będą : karta sieciowa, modem, połączenia z internetem oraz przeglądarka internetowa. Sprzęt i oprogramowanie tworzą tutaj całość. Przeglądarka internetowa bez modemu i połączania z internetem byłaby tylko programistyczną ciekawostką. Natomiast gdybyśmy mieli tylko modem, kartę sieciową i połączenie, ale bez przeglądarki sytuacja również byłaby dziwna. To trochę tak, jakby mieć odtwarzacz DVD, ale już nie mieć płyt z filmami. Innym przykładem może być drukarka bez programów do obróbki tekstu. Albo bez programów graficznych. Będzie to zwykłe urządzenie, które będzie czekało na swoją kolei.

Komputer składa się z podzespołów fizycznych oraz oprogramowania. Razem te dwa najistotniejsze elementy tworzą zamkniętą całość. Całość, dzięki której możliwa jest efektywna praca na komputerze. Dzięki której możemy grać, pisać teksty, powielać dokumenty, surfować w internecie i robić wiele innych rzeczy. Rzeczy, do których komputer został stworzony. To połączenia tych dwóch elementów sprawi, że komputer spełni nasze oczekiwania, a my będziemy zadowoleni z tego, czego na nim dokonamy.