Gry i programy pisane są przez najlepszych.

Kiedy na swoim komputerze odpalacie jedną z najnowszych gier i widzicie wspaniałą grafikę, to czy zastanawiacie się jak to się dzieje, że taka gra trafia w Wasze ręce i tak bardzo Was zachwyca? Ciekawe, ilu ludzi grając, zastanawia się jak powstają takie prawdziwe technologiczne cudeńka? Chyba bardzo niewielu albo może jedynie Ci, którzy w gry grają zawodowo. Tym czasem stworzenie gry to bardzo mozolna i długa praca setek ludzi zajmujących się właśnie ich tworzeniem. Na ten cały zespół składają się głównie programiści, graficy, inżynierowie oraz informatycy. Do tego musi być napisana fabuła, czyli coś na podobieństwo filmowego scenariusza. Stworzenie gry to naprawdę co najmniej kilka miesięcy ciężkiej pracy. Ale to jeszcze nie wszystko. Do tego potrzebny jest jeszcze odpowiedniej klasy komputer dla programisty, komputer dla grafika i komputer do tworzenie motion capture, czyli odwzorowania naturalnych ruchów ludzkich przeniesionych do komputera. Komputer dla programisty czy dla każdego innego współtwórcy gry to oczywiście taka przenośnia w liczbie pojedynczej. Bo najnowszych komputerów w takiej branży wykorzystuje się setki. Każdy komputer dla programisty wykorzystywany przy tworzeniu gier odpowiedzialny jest za maleńki fragmencik tworzonej produkcji.

Podobnie ma się sytuacja, jeśli chodzi o tworzenie oprogramowania i programów komputerowych. Na pewno zdecydowana większość tworzących programy komputerowe to głównie programiści ale przecież również programy mają swoje nakładki graficzne, dlatego bez grafików też się nie obejdzie. Tutaj jednak główną rolę będzie odgrywał właśnie komputer dla programisty , a w przypadku małych firm informatycznych do konkretnego projektu wystarczy zazwyczaj jeden, ale za to bardzo dobry komputer dla programisty. Warto zaznaczyć, że taki sprzęt komputerowy wykorzystywany przy pisaniu programów, to nie jest zwyczajny komputer. Są to bardzo drogie i bardzo mocne komputery, które swoją mocą zapewniają programiście sprawną i bezproblemową pracę. I nie chodzi tu tylko o napisanie programu ale przede wszystkim o jego testowanie. O właśnie, zapomnieliśmy jeszcze napisać, że w każdej firmie informatycznej tworzącej programy czy gry pracują również testerzy, którzy testują powstałe programy i automatycznie informują o błędach.

Poświęćmy więc chwilę testerom gier i programów, bo to bardzo ważne zajęcie. Ci zazwyczaj testują nowo powstające gry i programy na sprzętach o różnej wydajności. Wszystko po to, żeby wiedzieć, co należy w danej grze czy w danym programie poprawić. Wiadomo, że komputer dla programisty, na którym gra czy program jest tworzony, udźwignie jej odpalenie i testowanie bez najmniejszych problemów. Dlatego właśnie testerzy najczęściej wykorzystują do sprawdzania gier sprzęt domowy, czyli taki zupełnie zwyczajny. Dzięki temu producenci mogą ocenić, jak bardzo wydajne muszą być komputery, na których napisana gra czy program musza funkcjonować. Natomiast programiści i twórcy gier komputerowych cały czas się głowią, co zrobić, żeby gry i programy były jak najlepszej jakości, ale żeby wymagały jak najsłabszego sprzętu komputerowego.