Komputer i jego części

Komputer to obecnie podstawowe narzędzie. W domu, w pracy, a nawet w szkole. Komputer służy nam do różnych czynności. Może on służyć do rozrywki, do komunikacji ze światem zewnętrznym, a może również służyć do pracy. Jest to więc urządzenie wielofunkcyjne. W dodatku na każdym rogu mamy sklepy oferujące ciekawy sprzęt komputerowy.

Komputer to już nieodłączny element codzienności. Jego obecność na naszych biurkach obecnie nikogo nie dziwi. Aby jednak spełniał nasze oczekiwania warto rozejrzeć się po sklepach i dobrać odpowiedni sprzęt komputerowy.

A czymże jest dobry sprzęt komputerowy. Mowa tutaj o procesorze głównym – jednostce centralnej, płycie głównej, pamięci komputerowej, urządzeniach peryferyjnych, monitorze, klawiaturze, myszy, skanerze, drukarce, modemie, kamerze internetowej itp.

Sprzęt komputerowy należy dobierać pod kątem naszych oczekiwań. A w szczególności tego, co będziemy na danym komputerze robić. Należy więc odpowiedzieć sobie na pytanie czy interesuje nas granie, czy internet, czy pisanie i drukowanie tekstów itd. Dysk twardy o dużej pojemności przyda nam się zawsze, ale szczególnie w przypadku gier komputerowych. Podobnie jest z pamięcią RAM. Pamięć RAM to pamięć wykorzystywana w codziennej pracy z komputerem. W dzisiejszych czasach jeden gigabajt lub więcej tej pamięci jest wskazany. Skaner i drukarka przydadzą nam się do prac biurowych. Jeżeli chcemy pisać teksty, powielać i drukować dokumenty to nie obejdziemy się bez tych dwóch urządzeń. Szybki modem i karta sieciowa przydadzą nam się, jeśli interesuje nas internet.

Sprzęt komputerowy dobieramy w zależności od potrzeb i oczekiwań. Ale niezależnie od tego co będziemy robić na naszym komputerze, niektóre elementy i tak będą nam potrzebne. Weźmy na przykład monitor. Dobrej jakości monitor oferujący wysoką rozdzielczość, dużą przekątną ekranową oraz czytelny obraz. Dobry monitor będzie nam służyć bez względu na to do czego zamierzamy wykorzystać komputer. Dysk twardy o dużej pojemności i szybkim transferze danych. Potrzebny do zapisywania danych i sprawnej pracy. Mysz komputerowa – to nasz interfejs. Za jej pomocą sterujemy i decydujemy o tym co się dzieje na naszym komputerze. Klawiatura – za jej pomocą piszemy teksty, poruszamy się w internecie, a także sterujemy komputerem. Można używać klawiatury zamiast myszy. Jest to rozwiązanie mało wygodne i ma zastosowanie w jednym przypadku – jeśli mysz przestanie działać.

Warto zadbać o odpowiedni sprzęt komputerowy. Warto tutaj zwracać uwagę na stosunek ceny do jakości. Komputer powinien nam służyć przez jakiś czas. Dlatego trzeba rozsądnie wybierać. Niska cena to jeszcze nie wszystko. Jakie parametry ma komputer, jaki jest procesor, a jaka karta graficzna. Ile komputer ma RAM-u. Ile może pomieścić jego twardy dysk. Te oraz inne parametry są ważne. One decydują o tym, czy będziemy zadowoleni z komputera czy też nie. Dlatego pomyślmy o tym. Nie kierujmy się wyłącznie ceną podczas wybierania komputera. Istotne jest to co się w tej cenie zawiera.