Kupując komputer wybierz laptopa

Jeżeli zastanawiacie się nad kupnem odpowiedniego dla siebie komputera to warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami dotyczącymi jego przyszłego użytkowania. Poza parametrami, jakie będzie miał kupiony komputer ważne jest również to, czy ma to być komputer stacjonarny czy urządzenie mobilne – zwane powszechnie laptopem. Zatem decyzję o zakupie komputera warto uzależnić od tego, do czego się go będzie używać. W tym artykule spróbujemy Was przekonać do wybrania laptopa właśnie, czyli sprzętu mobilnego. Ma on zdecydowanie więcej zalet aniżeli jego nieruchomy odpowiednik, czyli komputer stacjonarny. Pod jednym warunkiem, że kupujecie go z myślą o użytkowaniu w zakresie biurowych aplikacji i prostych działań nie wymagających wysokiej mocy graficznej. Bo pod względem grafiki, czyli karty graficznej, zawsze nad laptopem przeważać będzie właśnie komputer stacjonarny.

Zakładając, że komputer będzie potrzebny do pracy bądź zwykłego przeglądania Internetu to nie ma nawet o czym mówić. Decyzja każdego kupującego jest zawsze taka sama, czyli kupno laptopa. Jego nadzwyczajną zaletą jest to, że jest całkowicie mobilny, czyli przenośny. Laptopy są niewielkich rozmiarów, mają wytrzymałe baterie i umożliwiają korzystanie z nich wszędzie tam, gdzie potrzebujemy. Wiadomo natomiast, że komputer stacjonarny najczęściej stoi zawsze w tym samym miejscu, ponieważ jego przenoszenie jest bezcelowe. No chyba, że zmieniamy aranżację pokoju czy mieszkania. Laptop jest też urządzeniem zminiaturyzowanym o dokładnie takich samych właściwościach i możliwościach, jak wspomniany już komputer PC w wersji stacjonarnej.

Co ważne, oferowane przez sklepy laptopy są już na tyle tanie, że można nawet zaoszczędzić w stosunku do tego, ile trzeba zapłacić za komputer stacjonarny. Wszystko dzięki temu, że laptopy stały się towarem powszechnym, a miniaturyzacja nie stanowi już takich kosztów jak jeszcze kilka lat temu. Parametrami rzeczywiście nie odbiegają one od swoich nieruchomych konkurentów, ale właśnie z małym wyjątkiem. Z wyjątkiem grafiki. Oczywiście, można kupić kombajn do gier w wersji mobilnej, ale wtedy zapłacimy za niego więcej aniżeli za komputer stacjonarny. Wszystko właśnie przez miniaturyzację, którą trudno jeszcze objąć taki komponent, jak karta graficzna. A ta w normalnych komputerach nie przenośnych może być sporych rozmiarów. Laptopy w normalnej i dostępnej dla każdego cenie mają przeważnie zintegrowane karty graficzne. Czyli co za tym idzie, znacznie słabsze niż te zewnętrzne w komputerze stacjonarnym.

Wydawać by się mogło, że komputer stacjonarny powoli odchodzi do przysłowiowego lamusa. Nie do końca tak jest, chociaż rzeczywiście sprzedaż laptopów już dawno przebiła sprzedaż stacjonarek. Ale ciągle jest spore grono odbiorców, jak na przykład właśnie gracze, którzy wybierają komputery w dużej obudowie i podpinane do zewnętrznego monitora. Dlatego na koniec właśnie apelujemy, żeby się zastanowić przez kupnem komputera, do czego będziecie go używać. Jeśli to nie będą gry komputerowe to postawcie na mobilność urządzenia, czyli na laptopa właśnie.