Poskładaj sobie komputer sam

Jeżeli chcecie mieć dobry komputer, który będzie na topie przez ładnych parę lat, i na którym będzie można poszaleć np. w gry komputerowe to najlepiej jest poskładać go sobie samemu. Dzisiaj składanie komputerów nie jest już tak modne jak na początku, kiedy pojawiły się w Polsce pierwsze poważne PC-ty. Wtedy ich składanie się opłaciło finansowo, ponieważ części można było kupić w komisach po dobrej cenie. Dzisiaj komputery składają tylko pasjonaci, którzy po prostu nie ufają masowym produkcjom. Ale nie jest to już tak opłacalne jak kilka czy kilkanaście lat temu. Poskładanie własnego komputera to jest też duża frajda i radość. Zwłaszcza, kiedy wszystko opakujemy w niezwykłą i jakąś kolekcjonerską obudowę.

Najważniejszym elementem, od którego trzeba będzie zacząć będzie płyta główna, na której oprzemy cały pozostały osprzęt, czyli wszystkie inne podzespoły. Oczywiście, koniecznie musi to być taka płyta główna, żeby była kompatybilna z wszystkimi podzespołami, które chcemy do niej zamontować. A musimy do niej podpiąć procesor, kości pamięci, urządzenia peryferyjne, oraz dyski twarde na których będziemy zapisywać dane.

Można zaryzykować stwierdzeniem, że płyta główna to urządzenie, które jest odpowiedzialne za całe funkcjonowanie komputera. Mózgiem komputera będzie oczywiście procesor, ale on również musi być podłączony właśnie do płyty głównej. Ponadto jest ona odpowiedzialna za współpracę wszystkich części komputera oraz za odpowiednie przesyłanie informacji pomiędzy tymi częściami właśnie. Fachowo można napisać, że płyta główna jest odpowiedzialna za komunikację pomiędzy wszystkimi modułami i komponentami komputera. Dlatego właśnie samodzielne składanie komputera osobistego powinniśmy zacząć właśnie od niej. A następnie dołączyć pozostałe moduły jak procesor, dyski czy pamięć RAM.

Poskładanie komputera samemu może nieznacznie obniżyć cenę całego zestawu, ale zdarza się też, że komputery produkowane masowo w sklepie kosztować będą znacznie mniej aniżeli taki sam zestaw poskładany samemu. Wynika to z tego, że w sklepach i supermarketach ceny komputerów są teraz naprawdę atrakcyjne, ponieważ markety mają wynegocjowane dobre ceny bezpośrednio u producentów i dostawców. Nie mniej jednak to właśnie takie elementy jak płyta główna czy pamięć RAM oraz procesor stanowią największą wartość, jeśli chodzi o cenę komputera. Nie można również zapomnieć o karcie graficznej, która może być kartą zewnętrzną dopinaną do płyty głównej, ale może też być kompatybilna i zintegrowana z płytą główną, co również sprawia, że płyta główna w tej formie jest po prostu droższa. Droższa, ale zintegrowana karta graficzna na płycie oznacza raczej słabszą grafikę do gier aniżeli zewnętrzna karta graficzna z dobrą akceleracją. Każdy pasjonat komputerów, który się na nich zna ma świadomość tego, jak poskładać sobie komputer samemu, żeby miał lepsze parametry aniżeli urządzenia produkowane masowo. Bo w dzisiejszych czasach zdominowanych przez komputery samemu składają je przeważnie komputerowi pasjonaci.