Procesor – mózg każdego komputera

Zdecydowana większość korzystających z dzisiejszych komputerów ma mniej więcej pojęcie z czego one są zbudowane. Są oczywiście użytkownicy, którzy tego pojęcia nie mają, ale nie jest im ono zupełnie do niczego potrzebne. Bo przecież komputer trzeba umieć włączyć i z niego korzystać, a od wszelakich napraw jest gwarancja. Poza tym komputery są dzisiaj tak powszechne i tak tanie, że można sobie pozwolić na ich regularne wymienianie w całości. Nie trzeba dzisiaj ich rozbudowywać czy dokupywać używanych części, ponieważ się to po prostu nie opłaca. Chociaż jeszcze dwie dekady temu to właśnie był jedyny sposób na dobry sprzęt w miarę jak najtańszym kosztem. Zatem dla tych, którzy nie wiedzą za bardzo, co jest w środku komputera podpowiadamy, że jego najważniejszą częścią jest procesor, bez którego żaden komputer nie mógłby dzisiaj funkcjonować.

Nie będziemy się wdawać w szczegóły jego budowy, ale warto wiedzieć, że procesor jest to układ scalony zamknięty w hermetycznym i szczelnym opakowaniu. Poza tym, co istotne, w procesorze głównym sercem jest monokryształ krzemu. Generalnie procesor odpowiedzialny jest za wykonywanie „rozkazów” użytkownika komputera, a wszystko to dzieje się za pomocą ogromnej ilości danych, liczb i przekazów. Wszystko to oczywiście jest odpowiednio obliczane, o czym zwykły użytkownik komputera nie ma większego pojęcia. Każdy procesor ma swoją określoną szybkość oraz tak zwaną „długość słowa” na którym oparte są operacje i obliczenia. Podkreślamy jednak, że w praktyce dla zwykłego użytkownika komputera nie ma to najmniejszego znaczenia. Wystarczy wiedzieć, że jest to mózg każdego komputera.

Na rynku komputerowym i informatycznym od początków komputerów i pierwszych PC-tów nie podzielnie rządzą dwie wielkie firmy produkujące procesory. Są to Intel i AMD, które konkurują ze sobą od lat. Na ich produkty oczywiście składa się też praca setek podległych im firm i inżynierów, ale to właśnie te dwie firmy są praktycznie jedynymi dostawcami procesorów do komputerów osobistych i laptopów. Warto wiedzieć, że ścigają się one w wymyślaniu coraz lepszych technologii a co za tym idzie coraz lepszych procesorów.

Dzisiejszy procesor to urządzenia wielordzeniowe. Każdy rdzeń ma oczywiście swoją prędkość a im więcej rdzeni posiada procesor tym lepiej i szybciej będzie chodził komputer. Najszybsze procesory sprawiają, że komputery mają praktycznie nieograniczone moce obliczeniowe, ale są one bardzo drogie i wykorzystywane pośród profesjonalistów, takich jak programiści czy graficy. Do domowego użytku wystarczy w zupełności standardowy komputer kupiony w supermarkecie. No chyba, że ktoś kupuje komputer na którym będzie chciał grać w wymagające dobrej grafiki i dużej mocy gry. Wówczas będzie niezbędny dobry procesor oraz bardzo solidna karta graficzna, które jest motorem napędowym do gier. Jeśli potrzebujecie komputera na lata to warto zainwestować w mocniejszy procesor, ponieważ technologia idzie do przodu bardzo szybko. Zatem, żeby komputer szybko nie wypadł z obiegu warto zainwestować w niego trochę więcej.