Pamięć na złączu USB

usb-876458_1280Złącze USB to bardzo ciekawe rozwiązanie. Posiada nieduże rozmiary, szybki transfer danych i umożliwia podłączenie wielu różnych urządzeń. A jednym z popularnych urządzeń podłączonych do gniazda USB jest pamięć USB, tzw. pendrive.

Pendrive posiada różne określenia: klucz USB, flash-drive, USB stick oraz wiele innych. Urządzenie to zawiera pamięć flash i to właśnie na niej zapisywane są dane. Jest to pamięć nieulotna. Pendrive pełni dzisiaj funkcję podobną do dawnych dyskietek. Można go włożyć do gniazda USB, zapisać na nim dane, usunąć, przekopiować lub wręcz przenieść z niego itd. Zupełnie jak dawne dyskietki. Tylko, że możliwości pendrive są znacznie większe.

Transfer danych w przypadku pamięci USB osiąga niemałe rozmiary. W przypadku zastosowanie gniazda USB 2.0 może on dochodzić do 40-60 megabajtów na sekundę. Zaś w przypadku zastosowania złącza USB 3.0 prędkość ta może dochodzić nawet do 600 megabajtów na sekundę. A to sporo.

Trzeba jeszcze wspomnieć o pojemności pamięci USB. Niektóre urządzenia tego typu są w stanie pomieścić nawet 1 TB danych. Osobną sprawą jest fakt, że takie urządzenia nie są tanie. Ale do 100zł można dostać pamięci USB o pojemności do 64 GB. A to niemało. Takie urządzenie może nas bardzo wyręczyć. Przegramy na nie różne ważne dla nas pliki i zwolnimy cenne miejsce na twardym dysku.

Ale do czego można nam się przydać pamięć USB, czy też pendrive. Najczęstsze zastosowanie to przenoszenie i archiwizacja danych. Danych różnego rodzaju. Mogą to być pliki tekstowe, bitmapy, filmy, muzyka, zdjęcia, zarchiwizowane dane i programy itp. Czyli wszelkiego rodzaju dane.

Pewną ciekawostką jest funkcja live USB. Umożliwia ona rozruch programu lub systemu operacyjnego bez konieczności jego instalowania na twardym dysku.

Funkcja ReadyBoost dostępna w systemach operacyjnych Windows Vista i Windows 7 pozwala wykorzystać pamięć USB jako pamięć operacyjną komputera. Wykorzystywana jest wtedy nieużywana przestrzeń pamięci pendrive’a.

Ponieważ urządzenia te są często wykorzystywane do przenoszenia danych, warto wspomnieć o ich bezpieczeństwie. Ponieważ istnieje ryzyko przenoszenia wirusów tą drogą. Najnowsze urządzenia tego typu posiadają liczne zabezpieczenia ograniczające dostęp do plików osobom nieupoważnionym. A jakie to zabezpieczenia? W jednym przypadku to specjalne oprogramowanie wbudowane w pendrive. Powoduje ono, że przed odczytaniem danych z urządzenia należy podać odpowiednie hasło. Ale to jeszcze nic – istnieją jeszcze wersje posiadające czytniki linii papilarnych.

Urządzenia tego typu są współcześnie odporne na wstrząsy oraz upadki z dużych wysokości. Najnowsze są w stanie wytrzymać upadek z wysokości kilkudziesięciu metrów. A niektóre są również wodoodporne oraz ognioodporne.

Pamięci USB się ciągle rozwijają. Nie ma się czemu dziwić. Te niewielkich rozmiarów urządzenia można z łatwością przenosić nawet w kieszeniach spodni. A mogą one pomieścić wiele gigabajtów danych. Z pewnością są to urządzenia praktyczne, które mogą nam długo służyć. A przy zachowaniu ostrożności nie złapiemy żadnego wirusa.

Add Comment