Drukarka, skaner, a razem?

print-159336_1280Drukarka to urządzenie znane od lat. Jak sama nazwa wskazuje służy do drukowania danych edytowanych w programie do obróbki tekstu albo grafiki. Skaner to urządzenie, które pozwala zeskanować jakiś obrazek lub zdjęcie i zapisać go na komputerze jako bitmapę, w jednym z wielu popularnych formatów. Oba urządzenia są bardzo przydatne i często spotykane. A gdyby tak połączyć ich funkcje? Istnieją urządzenia wielofunkcyjne łączące te cechy. A w jakim stopniu? Przyjrzyjmy się nieco temu zagadnieniu.

Najpopularniejsze są obecnie drukarki atramentowe. I nie ma się czemu dziwić. Oferują one dobrą jakość za rozsądną cenę. Są one dosyć oszczędne – można nimi wydrukować sporo, ale bez przesady. Świetnie się nadają do zastosowań domowych. Za ich pomocą możemy drukować w rozdzielczości 5760 x 1440 dpi. Prędkość wydruku jest zróżnicowana, zależna od modelu, rozdzielczości itp. W każdym razie waha się ona od około 10 do ponad 30 stron na minutę.

Skaner to popularne urządzenie służące do, jak sama nazwa wskazuje, kopiowania zdjęć, grafiki, dokumentów oraz innych materiałów. Współczesne skanery są nieduże, potrafią skanować rozdzielczości do 4800 x 4800, a format dokumentu jaki mogą zeskanować to A3, A4 itp.

Współczesne skanery nie zajmują dużo miejsca, a niektóre posiadają zintegrowane stojaki. Możliwe jest korzystanie z nich zarówno w pionie, jak również w poziomie. A co ważne – zdjęcia można z łatwością przechowywać i udostępniać online. Ta funkcja umożliwia skanowanie zdjęć bezpośrednio do popularnych serwisów, takich jak Facebook, Picasa itd.

Warto wspomnieć, że współcześnie zarówno drukarki, skanery, jak również urządzenia wielofunkcyjne posiadają złącza USB. Dzięki temu możliwe jest ich bezproblemowe podłączenie do każdego komputera, który posiada takie złącze.

Urządzenia wielofunkcyjne to dwa w jednym. Jest to swoiste połączenie drukarki oraz skanera. Rozwiązanie bardzo dobre do zastosowań domowych z uwagi na oszczędność miejsca. Tutaj mamy jedno urządzenie podłączane do jednego gniazda USB, zamiast dwóch. A zatem możliwe jest skanowanie, drukowanie oraz kopiowanie. Możemy położyć dokument na skanerze, dokonać odpowiednich ustawień i skopiować go. A wszystko paroma kliknięciami. Urządzenia wielofunkcyjne umożliwiają skanowanie i wydruk w zadowalającej jakości.

Co więc wybrać? Zależy od oczekiwań i zastosowań. Jeżeli drukujemy wiele i profesjonalnie to przyda nam się drukarka laserowa. Ale dla zastosowań domowych nie jest ona potrzebna. Dla zastosowań domowych wystarczy urządzenie wielofunkcyjne. Nie zajmie dużo miejsca, a pozwoli nam na sprawne wykonywanie prac, takich jak drukowanie, skanowanie czy też kopiowanie. Jeśli chodzi o skanery, zwykle do zastosowań domowych również nie są nam potrzebne skanery o dużej rozdzielczości. Ale ostateczna decyzja należy do każdego z nas. Najlepiej przejrzeć oferty w lokalnych sklepach i wtedy podjąć właściwą decyzję. Wybierając najkorzystniejszy wariant. I oczywiście takie rozwiązanie, które spełni nasze domowe oczekiwania.

Add Comment