Urządzenia do sterowania

mouse-285123_1280Popularnym urządzeniem wykorzystywanym w pracy z komputerem jest mysz. Mysz to bardzo praktyczny manipulator, a wprowadzenie złącza USB dodatkowo ułatwiło pracę z myszką. Mysz można bowiem podłączyć do komputera za pomocą przewody, który ma na końcu wejście USB. Ale na tym nie koniec ulepszeń. Na rynku dostępne są przeróżne myszy, które mają uczynić pracę jeszcze efektywniejszą.

Ciekawym rozwiązaniem są myszy optyczne. Myszy te posiadają diody. Przeważnie znajdują się one w dolnej części urządzenia. A zatem podświetlają one to, co znajduje się pod myszą. Rozwiązanie przydatne podczas pracy nocą, w ciemności. Myszy takie, oprócz diod, posiadają soczewki ogniskujące, matrycę CCD oraz procesor DSP. Procesor ten często jest zintegrowany z matrycą. Procesor ten służy do analizowania zmian w położeniu obrazu powierzchni.

Mysz optyczna to ergonomiczne, estetyczne i generalnie bardzo praktyczne rozwiązania. Działa na każdej powierzchni. Myszy te nie wymagają zastosowania podkładki. Myszy mechaniczne, te które wykorzystywały kulki, miały ten problem, że często się zanieczyszczały. W przypadku tej myszy nie ma takiego problemu. Natomiast podczas pracy z tą myszką mogą wystąpić inne problemy. Silne światło dzienne może zakłócać pracę urządzenia. Warto o tym pamiętać.

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są myszy laserowe. Zastosowanie diody laserowej zwiększa czułość myszy. Mysz laserowa, podobnie jak mysz optyczna, również nie posiada mechaniki. A więc nie trzeba będzie jej rozkręcać i wyjmować kulki. Mysz ta również działa bezproblemowo na prawie każdej powierzchni. Oczywiście wyjątkiem mogą być szkło, granit oraz lakierowane drewno. Ale poza tym nie ma problemu.

Warto tutaj wspomnieć o myszach bezprzewodowych. Mysz ta komunikuje się z komputerem na innych zasadach. Do komputera wpinany jest odpowiedni moduł, który umożliwia bezproblemową komunikację pomiędzy myszą a komputerem. Dane są przesyłane za pomocą fal radiowych lub podczerwieni. Tutaj wykorzystywane są albo Bluetooth albo własny protokół. Mysz bezprzewodowa pozwala na pracę w odległości od kilku do nawet kilkunastu metrów.

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych myszy o wysokiej rozdzielczości. Dochodzącej nawet do 8200 dpi. Myszy laserowe, optyczne, przewodowe oraz bezprzewodowe. A te przewodowe łączą się z komputerem za pomocą gniazda USB. Wprawdzie jest to dzisiaj standard, ale warto o tym wspomnieć. Współczesne myszy mają również bardzo ciekawy design. Ale wygląd to nie wszystko. Na szczęście praca na nich również przebiega w sposób komfortowy. Można je bowiem łatwo wziąć do ręki.

Do sterowania tym, co się dzieje na ekranie komputera służy nie tylko mysz. Ale mysz jest rozwiązaniem najbardziej popularnym. Dodatkowo laptopy wyposażone są w touchpady, a niekiedy trackballe, czy też raczej manipulatory kulkowe. Wprawdzie te urządzenia również ewoluują, to jednak mysz pozostaje najpopularniejszym manipulatorem. Jest ona rozwiązaniem wygodnym. I często okazuje się, że w praktyce jest wygodniejsza niż touchpad czy inne rozwiązania.

Add Comment