Komputer dla fotografa

monitor-674590_1280Współcześni fotografowie, zarówno amatorzy, jak i zawodowcy zdają sobie sprawę, że samo wykonanie zdjęcia to nie koniec jego pracy. W czasach aparatów cyfrowych po „ustrzeleniu” pięknego kadru następuje żmudna obróbka w programach graficznych, tak aby wydobyć ze zdjęcia jak najwyższą jakość i idealną kompozycję. Dobry komputer to bardzo ważny element wyposażenia miłośnika fotografii. Musi być szybki, wydajny, posiadać dobrą kartę graficzną oraz jak największy monitor (albo najlepiej dwa).

Wybierając komputer fotograf musi sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich potrzeb będzie go wykorzystywał. Jeśli ma zamiar cyfrowo obrabiać zdjęcia w programie typu Adobe Photoshop to powinien przygotować się na bardzo wysokie koszty. W takim przypadku najlepszy będzie komputer stacjonarny z jak największym monitorem, a najlepiej dwoma połączonymi ekranami, co pozwoli nam np. na analizę kilku zdjęć równocześnie. Warto rozważyć zakup ekranu z matrycą błyszczącą, ponieważ znakomicie odwzorowuje kolory na naszych zdjęciach. Jeśli chodzi o parametry jednostki centralnej, to konieczny jest bardzo mocny, wielordzeniowy procesor sprawdzonej firmy. W połączeniu z dużą ilością pamięci RAM (im więcej tym lepiej) i wydajną kartą graficzną zapewni szybkie przetwarzanie zdjęć, nawet jeśli będą w bardzo wysokiej rozdzielczości. Dobrze mieć dużą pojemność dysku twardego, jednak nie jest to najistotniejsze. Zdjęć i tak nie powinniśmy przechowywać na komputerze, tylko na osobnych dyskach, które będziemy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w nowoczesne dyski SSD, które potrafią w dużym stopniu przyspieszyć pracę komputera. To jedno z największych osiągnięć techniki w ostatnich latach w zakresie przechowywania danych. Dyski SSD są małe, bardzo szybkie, a ich napędy są pozbawione ruchomych części. Oczywiście jak to w przypadku nowości – ich ceny również są znacznie wyższe niż dysków talerzowych. Choć wydaje się to mało istotne, zwróćmy też uwagę na złącza USB. Cały nasz fotograficzny sprzęt trzeba będzie podłączyć do komputera, aby zgrać zdjęcia na dysk twardy. Najnowsze USB zostało oznaczone numerem 3 i zapewnia nawet pięciokrotnie większą wydajność podczas przenoszenie zdjęć z karty pamięci lub dysku przenośnego. Takich złączy warto mieć jak najwięcej, ponieważ będziemy mogli podłączyć wtedy kilka dysków czy kart naraz. Przyda się rówież wbudowany czytnik kard SD, mini SD i Compact Flash. Liczmy się także z wydatkiem związanym z zakupem oryginalnego programu Adobe Photoshop. Alternatywą mogą być programy typu Gimp, Picasa czy dostarczone nam wraz z aparatem fotograficznym (np. Digital Photo Proffesional od firmy Canon), jednak nie są to profesjonalne narzędzia do pracy.

Jeśli natomiast komputer ma służyć tylko zgrywaniu zdjęć podczas pracy w terenie, poddawaniu kilku z nich niewielkiej obróbce typu kadrowanie i przesyłanie do agencji fotograficznej, a całą resztę pracy wykonamy po powrocie do domu na komputerze stacjonarnym, wystarczy nam niewielki laptop o kompaktowych rozmiarach, bardzo wydajnej baterii oraz z bezprzewodowym dostępem do Internetu.

Add Comment