Trzy główne systemy mobilne – Android, iOS, Windows Phone.

ipad-605439_1280Obecnie użytkownicy urządzeń przenośnych mają możliwość wyboru systemu operacyjnego w swoim smartphonie lub telefonie komórkowym. Trzy z najbardziej powszechnych o jakich należy powiedzieć to przede wszystkim Android, iOS oraz Windows Phone. Każdemu warto przypisać swoiste wady a także zalety.

Jeśli chodzi o Android to właśnie od 80 do 90% urządzeń mobilnych na całym świecie korzysta z tego typu rozwiązania. Warto zdać sobie sprawę, że te wyniki mogą być rzetelne ponieważ zostały one przeprowadzone prze światową markę jaką jest Strategy Analytics. To daję każdemu pełną świadomość na to, że właśnie Android na całym świecie może zrzeszać tak dużą liczbę sympatyków. Kolejnym plusem jaki warto przypisać do tego mobilnego systemu operacyjnego to z pewnością ogromna popularność. Co za tym może iść? Przede wszystkim zawodowi programiści mogą widzieć w tej technologii swoją przyszłość ponieważ co raz więcej osób korzysta na co dzień z androida, smartphona czy tableta. Małe dzieci na swoje jako pierwsze prezenty urodzinowe otrzymują smartphone czy tablet. To właśnie dlatego developerzy tak chętnie tworzą na ten system mobilny. Coś co należy przypisać na duży atut systemu to z pewnością duża skalowalność rozwiązania przez to, że może działać na każdym sprzęcie. Nie należy się obawiać, że jakaś aplikacja dedykowana na Androida nie będzie się odpowiednio wgrywać czy odczytywać – posiadacze Androida bez względu na wersję jądra będzie działać optymalnie. Do kolejnych plusów należy zaliczyć to, że system mobilny jest w pełni skonfigurowany z usługami od marki Google(GMail, Talk i Docs), użytkownicy na co dzień korzystający z tego rozwiązania mają 100% integrację. Czy ktoś może mieć problem z korzystania z tego typu systemu operacyjnego? Oczywiście, że NIE! Należy sobie uświadomić to, że interface jest przyjazny dla każdego i żaden użytkownik nie powinien mieć większych problemów z interaktywnością. Do tego na specjalnych stronach z aplikacjami do Androida można znaleźć ,,apki” w 100% darmowe.

Jeśli chodzi o minusy rozwiązania systemu Android to z pewnością jest to, że za każdym razem osoba korzystająca na swoim tablecie z tej mobilnej wersji jądra będzie musiała się liczyć z tym, że urządzenie będzie go w jakiś sposób śledzić – wybierając dla użytkownika najlepszy rodzaj trasy jadąc samochodem lub siedząc w restauracji wybierając na mapach Google inne miejsca dostępne w okolicy. Jeden z najpopularniejszych mobilnych jest bardzo zasobożerny. Należy powiedzieć o tym, że użytkownik może spodziewać się powolnego działania pamięci RAM lub procesora w przypadku z korzystania ze smartphone lub tableta.

Jeśli chodzi o Windows Phone to nie jest on najczęściej wybieranym systemem operacyjnym, w przypadku płynności tego systemu to sprawa już jest różna – nie zawsze dotyczy działają szybko i sprawnie aplikację. Jeśli chodzi o interface ton się prezentuję bardzo specyficznie ponieważ podobnie do klasycznego rozwiązania jakim jest Windows (od wersji 8 wzwyż) opiera się na kafelkach. Główne plusy z korzystania z tego systemu to na pewno dostosowanie do użytkownika, który nie posiada aż tak wysoko zaawansowanych możliwości uprawniających go to obsługi tego smartfonu lub tabletu. Żaden użytkownik nie powinien mieć problemów z używaniem tego systemu ponieważ obsługa jest bardzo prosta i intuicja gdyż swoim wyglądem przypominać może klasyczny pulpit – chodzi tutaj o wersję Windowsa8 lub 10.

Minusy, które należy przypisać do rozwiązania Windows Phone to na pewno skromny wybór programów – dokonując zakupu użytkownik jest zmuszony do tego, że dana aplikacja będzie działać u niego w 100% na danym telefonie np. Nokia Lumia 520. Mobilny system operacyjny nie będzie działać na dowolnym systemie operacyjnym ponieważ nie wszystkie są odpowiednio zintegrowane w porównaniu do np. Androida. Wada Windows Phone jest również taka, że nie wszyscy użytkownicy chętnie korzystają z tego typu rozwiązań ponieważ popularność jest niska – nie można liczyć na duży zasób aplikacji w odniesieniu do konkurencji jaką jest ,,Andek”.

Trzecim popularnym mobilnym systemem operacyjnym na urządzanie mobilne jest iOS. Te urządzenia nie uchodzą za najtańsze, na zakup decydują się zdecydowanie bardziej zamożni użytkownicy ponieważ ich cena może czasem powodować efekt ,,łapania się za głowę”. Cechą charakterystyczną tej aplikacji jest także to, że to właśnie programiści lubią tworzyć aplikację na tego rodzaju platformę. Dlaczego tak się dzieję? Wykonywane aplikacje są tworzone z pewnością za jakieś większe kwoty pieniędzy – chodzi tutaj o np. gry. Jeśli chodzi o najważniejsze zalety tego programu to warto zdać sobie z tego sprawę, że szybkość i stabilność tego systemu jest bardzo duża. Żaden użytkownik nie będzie miał problemu z optymalizacją systemu a kłopot z zawieszaniem odejdzie w zapomnienie. W odniesieniu do gier istnieję duża dostępność aplikacji, które nie są w żaden sposób dostępne na innych platformach – to na pewno duży atut, który wiedzą jak mają wykorzystać wytrawni koneserzy gier mobilnych. Sklep App Store może obecnie liczyć nawet 400 tys programów a ten wynik to już duży sukces.

iOS to także wady, jedną z nich jest to iż tutaj nie istnieję oficjalny Adobe Flash Player, użytkownicy lubiący tą technologię muszą pogodzić się z tym, że tak naprawdę będą musieli zapomnieć o korzystaniu z niektórych filmików video. Cena urządzeń Apple nie powoduję u nikogo odruchów uśmiechu. To właśnie z tego powodu mniej zamożni użytkownicy nie wybierają tego rodzaju rozwiązania.

Add Comment