Jak wybrać tusze do drukarki?

Niemal każdy użytkownik drukarki, choć raz zastanawiał się nad tym, dlaczego jakość wydruków jaką uzyskuje jest daleka od tego, czego by oczekiwał. Dysponowanie wysokiej jakości klasą sprzętu drukującego nie wystarczy żeby uzyskać zadowalający efekt. Niezwykle ważnym aspektem są tusze, a ich dobór ma wpływ na efekty wydruków. Jak wybrać odpowiedni produkt, żeby cieszyć się wysoką jakością pracy drukarki?

Rodzaje tuszu
Pierwsza czynność, której należy dokonać przy wyborze tuszu do drukarki jest zdecydowanie, który jego rodzaj będziemy potrzebowali. Zasadniczy dylemat sprowadza się do wyboru między tuszami pigmentowymi, a barwnikowymi. Zdecydowanie się na konkretny rodzaj powinno determinować przeznaczenie drukarki. Obydwa tusze mają bowiem zupełnie inną charakterystykę i właściwości, a tym samym dają zupełnie inne efekty i sprawdzają się w odmiennych typach zastosowania. Wybór rodzaju tuszu jest zatem kluczowym aspektem, który ma wpływ na jakość wydruku.

Tusze pigmentowe
Najbardziej charakterystyczną cechą tuszów pigmentowych jest możliwość uzyskania wydruku o bardzo wyrazistych konturach. Tego typu produkty są bardzo przydatne, kiedy zależy nam na ostrych krawędziach. Ponadto, nie wymagają stosowania papieru najlepszej jakości. Mogą być używane zarówno na papierze o złej charakterystyce, jak i nietypowej strukturze. Z powodzeniem poradzą sobie przy wydrukach zarówno tekstów, jak elementów graficznych. Jednak, kiedy zamierzamy drukować dużą ilość zdjęć kolorowych, okażą się niewystarczające żeby zapewnić wysoką jakość wydruku.

 

pexels-photo-193057

Tusze barwnikowe
W przeciwieństwie do tuszów pigmentowych, rodzaj barwnikowy wymaga zastosowania papieru jedynie o bardzo wysokiej jakości. Okażą się jednak bardzo praktyczne w sytuacji, w której tusze pigmentowe nie zapewnią najwyższej jakości wydruku. Mowa tu o drukowaniu dużej ilości kolorowych zdjęć, które mają osiągnąć wysoką jakość. Jest to możliwe dzięki bardzo dużych możliwościach łatwego i swobodnego mieszania kolorów. Warto zatem postawić na tusze barwnikowe, kiedy będziemy drukować głównie zdjęcia.

Cechy fizyczne tuszu
Oczywiście, wybór odpowiedniego tuszu nie kończy się na podjęciu decyzji dotyczącej jego rodzaju, który powinien być podyktowany najczęstszym sposobem wykorzystywania drukarki. Kiedy już ustalimy co najczęściej będziemy drukować i podejmiemy decyzję jaki tusz sprawdzi się najlepiej, musimy jeszcze zwrócić uwagę na kilka czysto technicznych aspektów. Najważniejszym czynnikiem jest określenie typu tuszu, czyli do jakiego rodzaju drukarki będzie on zamontowany. Pojemniczki z tuszami projektowane są pod odpowiednią budowę danego modelu urządzenia, w którym mają one pracować. Jeżeli kupimy tusz do innego typu drukarki, nie będzie on dla nas pożyteczny. Ważne jest również określenie pojemności kupowanego pojemniczka. Niektórepojemniki mogą okazać się zbyt duże do danej drukarki. Z drugiej strony, zawsze warto kupić większy zasobnik, dzięki czemu wzrośnie wydajność, będziemy rzadziej zmuszeni do wymiany, a tym samym zaoszczędzimy. Pamiętajmy jednak, żeby sprawdzić jakie maksymalne rozmiary może mieć pojemnik do naszej drukarki.

 

Dziękujemy portalowi tuszmarkt.pl za współpracę merytoryczną.

 


			

Add Comment