Który system Windows czy Linux?

space-19070Rywalizacja pomiędzy fanami Windowsa czy Linuxa trwa nieustannie. Z pewnością oba systemy operacyjne mają bardzo dużo do zaoferowania. Który i dla kogo będzie lepszy. Należy dodać to, że na każdą zaletę Windowsa czy to Linuxa można odnaleźć jego wadę.

Główne zalety, które wynikają z użytkowania Windowsa to przede wszystkim prostota użytkowania. Co do tego nie należy mieć żadnych wątpliwości. Już w szkołach na lekcjach informatyki zdecydowana większość nauczycieli rozpoczynała naukę komputera poprzez wprowadzenie do systemów operacyjnych na podstawie Windowsa oraz także innych pakietów od producenta Office. To właśnie dzięki niemu można w bardzo prosty sposób wytłumaczyć to jak należy zamykać komputer, korzystać z poczty internetowej a także z wielu innych aplikacji, które w przyszłości będą i tak używane przez niemalże wszystkich użytkowników. Plus jaki wynika z korzystania z systemu operacyjnego jakim jest Windows związany jest z jego wysoką popularnością. Jeśli przypadkowo pojawi się w naszym komputerze jakiś niespodziewany błąd (nieprawidłowy wpis rejestru) a my nie wiemy w jaki sposób sobie z nim poradzić możemy zawsze skorzystać z pomocy naszych znajomych bo tak naprawdę oni także powinni użytkować popularnego Windowsa. Osoby, które zamierzają wykorzystywać komputer w innych celach niż tylko przeglądanie Internetu czy odczytywanie maili powinni także być zadowoleni z tego faktu, że bezproblemowo można zainstalować różnego rodzaju komercyjne oprogramowania typu AutoCAD, Photoshop. Dla prawdziwych graczy system operacyjny Windows to prawdziwe zbawienie. Przy jego użyciu można w sposób bezproblemowy zagrać w dowolną grę. Można powiedzieć, że najnowsze aplikacje do rozgrywek wychodzą już tylko na Windowsa.

Oprogramowanie od Billa Gatesa ma także wady. Jedną z nich jest to, że brak w nim darmowych edycji. Aby cieszyć się z pełnych możliwości programu należy przede wszystkim wykupić odpowiednią licencję. To natomiast jest spowodowane kolejnym wydatkiem i dodatkowymi kosztami. Prostota w Windowsie w przypadku zapory systemowej jest wręcz nie do przyjęcia. W tym przypadku także dochodzą dodatkowe koszty ponieważ należy zainstalować oprogramowanie antywirusowe. Aby mieć pełną ochronę należy się zdecydować na płatny program. Jeśli chodzi o niektóre wersje Windowsa można powiedzieć o lukach systemów. Nie wszystkie były udane a to spowodowało, że użytkownicy dodatkowo mieli problemy z aktualizacjami bądź poprawnym działaniem niektórych aplikacji, tak jak np. w przypadku Windows Vista gdzie użytkownicy mieli problemy z podłączeniem się do Internetu.

Bardzo dużą zaletą Linuxa jest to, że on jest darmowy. To licencja open source i nikt nikogo nie zmusza do opłaty za korzystanie z tego systemu operacyjnego. Dla każdego użytkownika jest to bardzo duża oszczędność. Nie należy się martwić z tym, że nie mając programu antywirusowego jesteśmy narażeni na zagrożenia z sieci. W przypadku systemu operacyjnego Linux nie ma mowy o żadnych trojan czy także innych niechcianych aplikacji. Tuż po instalacji można odnaleźć bardzo dużą liczbę programów na kolejnej korzystnej licencji dla użytkownika jakim jest open source. Zdecydowanie przewaga Linuxa nad Windowsem jest to, że potrafi on działać prawie bez żadnego zawieszania się. Bardzo szybki w działaniu gwarantuje swobodę z jego użytkowania. Aktualizację tego systemu operacyjnego przebiegają bardzo spokojnie i praktycznie bezproblemowo gdyż nie trzeba się martwić tym, że po uzyskaniu odpowiedniej łatki jakieś sterowniki do naszego sprzętu peryferyjnego nie będą działać we właściwy sposób.

Dystrybucja Linux to także wady. Jako pierwszą należy wymienić to, że liczba gier na tą platformę jest praktycznie zerowa. Trzeba się liczyć z tym, że dodatkowo i tak należy będzie zainstalować prawdopodobnie wirtualną maszynę (typu Virtual Box lub vWmare) z Windowsem aby móc w pełni wykorzystać rodzaj możliwość grania w najnowsze gry. W tym systemie operacyjnym kolejnym problemem może być to, że niestety istnieję minimalna liczba sterowników a także aplikacji dla profesjonalistów(AutoCad, Photoshop, Inventor).

Decyzja nad wyborem systemu operacyjnego to i tak każdego własna i indywidualna decyzja. Jeśli ktoś zamierza szukać rad nad wyborem dystrybucji czy Windows czy Linux powinien być prawie pewnym, że na specjalistycznych forach od np. 7 większość opinii użytkowników będzie skierowanych na korzyści z oprogramowania od Billa Gatesa . Identyczna sytuacja związana będzie z tym drugim oprogramowaniem.

Add Comment