Udana prezentacja

office-work-1149087_1280Czeka Cię wystąpienie publiczne a Ty chciałbyś się zaprezentować z jak najlepszej strony. Oczywiście to jest możliwe. W bardzo dużej mierze to zależy od tego w jaki sposób tak właściwie przedstawisz swoją prezentację w programie np. Power Point lub Prezi.

Żeby słuchacze przed, którą masz zamiar prezentować nie zanudzili się po kilku minutach pokazu musisz przede wszystkim zastosować się do paru najważniejszych zasad udanej prezentacji. Już na starcie zadbaj o to, żeby twój początek był udany. Pierwsze wrażenie jest najważniejsze a Ty w tej sytuacji powinieneś pamiętać o tym aby tytułu strona zawierała najbardziej kluczowe informację. Z tego powodu nie zapomnij o pełnym imieniu i nazwisku osoby, która ma przedstawiać prezentację. Należy unikać w tym przypadku synonimów czy zdrobnień imion np. Misiek, Asiunia itp. Na pewno nie zaszkodzisz sobie jeśli na kolejnej stronie prezentacji umieścisz krótki spis tego co zamierzasz prezentować w kilku punktach. To wszystkim słuchaczom przybliży to o czym zamierzasz mówić w swoim wystąpieniu. Niektórzy niestety zapominają o tym w jaki sposób tak właściwie zakończyć swoją prezentację a także co zamieścić na swoim ostatnim slajdzie. W tym przypadku bardzo wskazane jest to aby dodać na nim bardzo formalne ,,Dziękuję za uwagę”. Dzięki temu w jasny sposób można dać znać wszystkim słuchaczom, że im także chylimy czoła za zaangażowanie w wysłuchanie naszej prezentacji.

Jeśli wiadomo co należy zrobić w przypadku pierwszego i ostatniego slajdu warto się zastanowić nad treścią, którą warto wstawić pomiędzy poszczególnymi slajdami. W tej sytuacji konieczne jest to aby stronach była minimalna ilość tekstu a zastąpić go ,,słowami kluczami”. Dzięki temu można zainteresować w większym stopniu swoich wszystkich słuchaczy. Ponieważ nikt nie ma zamiaru czytać na slajdach tego co jest dostępne w fachowej literaturze. Z tego powodu należy unikać przepisywania całych zdań. Warto się do tego zastosować aby unikać zbędny tekst, który jest na slajdach.

Barwa na slajdach ma także duże znaczenie. Z tego powodu warto zrezygnować z odpowiednią kompozycja. Należy odejść od pomysłu wyboru bardzo ekstrawaganckich kolorów tła np. różowego czy kolorowego. Najlepiej sprawdzać się będą klasyczne kolory a w tym przypadku dotyczy to białego. Bardzo kiepskie kolory związane są z używaniem ich w postaci jaskrawej barwy. Nie jest to niestety mile widziane przez odbiorców.

Aby wszyscy mogli w sposób prawidłowy odczytać twoją prezentację należy z pewnością dobierać odpowiedni rozmiar czcionek. Warto wszystko pisać z wielkich liter bo trzeba mieć na uwadze to, że osoby na końcu Sali także zamierzają odczytać to co prelegent ma do powiedzenia.

Po to aby nikt nie zasnął na twojej prezentacji stosuj się do możliwości wytłuszczenia najważniejszych słów kluczowych. Z tego powodu warto używać skrótów klawiszowych CTRL + B mających na celu podkreślenia tego co w danym momencie jest najważniejsze. Na swoich slajdach nie należy zbytnio przeciągać czasu wszystkich słuchaczy. Trzeba się odnieść do tego, że tak właściwie jedna strona powinna dotyczyć tylko jednej kwestii. Nie należy mówić o niczym innym.

Powinieneś rozgraniczyć odpowiednio swój czas. Z tego powodu najważniejsze jest to abyś u siebie w domu na sucho poćwiczył swoje wystąpienie publiczne. Możesz się nagrać po to, żeby wysłuchać swojej wypowiedzi w celu eliminacji swoich błędów językowych a także nieciekawej mowy ciała w czasie prezentacji. Słuchacz będą się Tobie bacznie przyglądać, wszystko musisz mieć opracowane.

Add Comment