Podstawowe informację o dyskach twardych

Z pewnością żaden użytkownik sprzętu komputerowego nie wyobraża sobie tego aby nie mógł zapisywać na swoim laptopie najbardziej przydatnych zdjęć lub filmów. Jaki zasób w tym przypadku jest najbardziej przydatny? Oczywiście, że chodzi tutaj o dysk twardy do komputera. Istnieją trzy podstawowe typy dysków – warto wymieniać następujące, HDD, SSHD oraz taki, który jest co raz bardziej popularny a mianowicie Flash SSD.

Dysk SSHD to sprzęt hybrydowy – jest to połączenie technologii HDD a także systemu SSD. Jego charakterystyka to na pewno niezbyt wysoka cena w odniesieniu do innego modelu a mianowicie dysku SSD a także istnieję tutaj wyższa wartość pojemności. Może dochodzić nawet do tej sytuacji, że niektóre są o wiele szybsze w działaniu od tych, które kiedyś były uznawane za najlepsze a mianowicie HDD.

Rodzaj dysku HDD jest określany jako magnetyczny a bardzo często jest określany jako talerzowy. Klasyczna wydajność w ich przypadku to na pewno niezbyt duża ich pojemność. Występować może tutaj wielkość nawet od 500GB do 10TB. Jest to dobry wynik ponieważ jeszcze parę lat temu takie coś było nie do osiągnięcia a posiadacz mając dysk twardy o wielkości 100GB był już z siebie zadowolony ponieważ mógł na nim przechować dużą liczbę zdjęć czy danych.

Trzeci typ to co raz bardziej popularne dyski typu Flash SSD. Ich budowa opiera się na Flash – chodzi tutaj o półprzewodnikowe rozwiązanie. Ich szybkość stoi na wysokim poziomie. Co do pojemności to wynik jest pomniejszony. Cena tutaj jest wyższa. Pojemności, które mogą tutaj występować to na pewno od 60 GB do 2TB.

Zastanawiasz się na jaką pojemność masz się zdecydować? Odpowiedz sobie na kilka najważniejszych pytań – do czego potrzebny jest Ci twój dysk twardy. Jeśli myślisz o tym aby zainstalować na nim podstawowe programy a także Windows to konieczny może być wybór mieszczący się w granicach od 100 do nawet 128GB. Więcej Ci nie potrzebna – nie ma takiej konieczności ponieważ nie będziesz starał się tutaj wrzucać żadnych zdjęć lub ważnych danych. Chcąc przechowywać na swoim dysku filmy o bardzo wysokiej jakości jako format HD lub FullHD(pobrane z YouTube lub samodzielnie nakręcone przez kamerę) zdecyduj się na to, że twój dysk twardy składać się będzie z większej pojemności i ona dotyczyć będzie 1TB.

Do podstawowych czynności np. przechowywanie zdjęć, muzyki lub gry pomyśl o tym aby pojemność twojego sprzętu wynosiła optymalnie czyli 500GB. Na pewno będziesz w stanie we właściwy sposób zapełnić swój sprzęt.

Formaty o których musisz pamiętać przed zakupem to z pewnością taki, który składać się będzie z wydajnego dysku FLASH SSD 2.5 – połączenie następuję tutaj przez kabel SATA III. W przypadku rozwiązania dysku wydajnego Flash SDD M.2 format karty wpinanej dedykowanej złącze M.2 występuję na płycie głównej. Jeśli chodzi o najbardziej podstawowy dysk talerzowy to warto tutaj wymieniać rozwiązanie klasyczne jakim jest Desktop 3.5 a wykorzystanie następuję przez kabel SATA III. Na samym końcu warto sobie uświadomić, że istnieć może super wydajny dysk a nosi on nazwę Flash SSD Desktop, który występuję w formacie karty wpinanej jako złącze PCIE na płycie głównej.

Mając mniejszy komputer zdecyduj się na to, że postawisz jakiś specyficzny sprzęt. Pomyśl o tym aby twoje rozwiązanie wiązało się z decyzją wyboru dysku jako sprzęt typu Notebook 2.5. Pojemność takiego dysku składa się z formatu 2TB.

Zmieniając dysk do laptopa pomyśl o tym aby przede wszystkim zainteresować się rozwiązaniem typu standardowy dysk talerzowy w wersji Notebook 2.5 – połączenie jego dochodzi poprzez zastosowanie SATA III. Możesz także śmiało pomyśleć o tym aby wybrać wydajny dysk Flash SSD 2.5 a połączenie, które tutaj będzie następować dotyczyć powinno SATA III. Na samym końcu twoje rozważanie powinno wystąpić w przypadku dysku FLASH SSD M.2. Jaki jest tutaj format? Przede wszystkim to karta wpinana w dedykowanym złączu na płycie głównej.

Add Comment