Podstawowe problemy komputerowe, które możesz naprawić samodzielnie

Twój sprzęt komputerowy odmówił posłuszeństwa. Nie wiesz co się mogło stać. Albo padł dysk, system przestał prawidłowo odczytywać/wczytywać pliki lub wiele innych rzeczy. Warto uświadomić sobie to, że istnieję lista najczęściej występujących problemów ze sprzętem komputerowych.

Widząc, że komputer nie uruchamia się w ogóle koniecznie należy sprawdzić zasilacz. W tym celu, niezbędne jest to, aby go wykręcić i zdecydować się na wstawienie jakiegoś innego, sprawnego. Awaria zasilacza to podstawowy problem. Gdy komputer się nie uruchamia, to w 99% przyczyna to popsuta jednostka zasilająca. Niesprawdzenie tego elementu doprowadzać będzie mogło do uszkodzeń innych podzespołów komputera. Nie należy jednak wpadać w panikę. Sposób wymiany jest banalnie prosty. Przy następnym zakupie konieczne jest to, aby zdecydować się na zakup zasilacza rekomendowanego i sprawdzonego producenta. Podzespół komputera, który może decydować o szybkości odczytu/zapisu danych to kość RAM. Awaria typowa, to przede wszystkim kilkukrotny piszczący sygnał wydany przed jednostkę centralną. Gdy komputer nie uruchamia się, nie należy ignorować tych sygnałów. W tym celu konieczne jest to, aby wyjąć kości RAM oraz dopasować je do innych slotów. Mając gwarancję należy udać się z nią do serwisu. Kiedy jej termin już dawno minął niezbędne jest to, aby kupić sobie nową kość. Następna przyczyna, która może powodować, że komputer nie chcę z nami ,,współpracować” to uszkodzona karta graficzna. Jak rozpoznać problem w przypadku tego podzespołu? Nastąpi uruchomienie komputera, ale następnie da się usłyszeć kilkukrotne sygnały dźwiękowe, a ekran będzie wypełniony czarnym obrazem. W miarę sensownie rozwiązanie to, sprawdzenie podłączenia jednostki centralnej z innym monitorem. O ile podzespoły komputerowe są w porządku, problem może być nieco inny. Chodzi tutaj głównie o przegrzewanie się nich. Jak rozpoznać tą przyczynę awarii? W tym przypadku należy powiedzieć o tym, że po dłuższej pracy na komputerze nastąpi samoczynne wyłączenie. Jakie rozwiązanie warto rozważyć? Przede wszystkim należy się zastanowić nad zakupem dodatkowego wentylatora, układu chłodzenia bądź procesora(w ostateczności).

Awarie niebędące, aż tak trudne to zdiagnozowania, to oczywiście problem z napędem optycznym. Po czym da się poznać taką awarię? Przede wszystkim dotyczyć będzie ona braku wczytywania/wolnego odczytywania płyty CD/DVD. Warto się w tym celu zdecydować na zakup specjalistycznej płyty, która ma służyć do przeczyszczenia napędu. Ostateczność to wyczyszczenie stacji CD/DVD przy wykorzystaniu wacika i plastiku. Prosty problem do zdiagnozowania, to oczywiście awaria dysku twardego. Jak należy go rozpoznać? W systemie operacyjnym BIOS nie będzie go widział. Jak sobie poradzić z tym problemem? Niezbędne jest to, aby wyjąć dysk i sprawdzić go na innym Pececie. Kiedy to nie pomoże to konieczne będzie to, aby zastanowić się nad zakupem nowego dysku twardego. Problem, który nie jest aż tak ciężki do zdiagnozowania dotyczy błędów oprogramowania. Chodzi tutaj oczywiście o, niewłaściwie działanie użytkownika poprzez np. namieszanie w ustawieniach komputera, zamianie plików systemowych.

Add Comment