Na co zwrócić uwagę przed zakupem monitora?

O ile sprzęt komputerowy został już wybrany, jest to tradycyjny Pecet lub laptop, to tak właściwie pozostał wybór kilku innych urządzeń peryferyjnych. Chodzi tutaj o wyjścia. Dostając myszkę i klawiaturę w gratisie, nie należy się martwić tym, że po przyjściu do domu znowu trzeba będzie korzystać ze swojego starego sprzętu. Jednak co z monitorem? Już dawno odeszła moda na te, które mają duże gabaryty (wersja CTR). Istnieje lista parametrów, na którą należy zwrócić uwagę przed zakupem nowego monitora.

Obecnie, należy wyróżniać dwa najpopularniejsze typy monitorów. Jedna z nich to LED, a następna to CCFL. W przypadku tej pierwszej jako źródło światła należy powiedzieć o diodzie LED. Plusy tego rozwiązania to oczywiście, pomniejszone zużycie prądu, a także ich większe użytkowanie. Jeśli chodzi o te CCFL warto powiedzieć o tym, że to źródło światła to lampa fluorescencyjna. Typów matryc jest kilka. Te, które są najważniejsze, to oczywiście Twisted Nematic. Plusy, które się tutaj wymienia, to oczywiście pomniejszona cena, czas reakcji jest niewielki. Główne wady takiego rozwiązania, to przede wszystkim, niezbyt dokładne odwzorowanie kolorów, martwe piksele w tym przypadku są bardzo zauważalne. Monitor, który ma matrycę PVA to następna ciekawa opcja. Główne zalety z tego rodzaju, to przede wszystkim powiększona jasność, duży kąt widzenia, a także świetny kontrast. Jeden mankament, o którym należy powiedzieć w przypadku Patterned Vertical Aligment, to oczywiście pomniejszony czas reakcji matrycy. Rok 1998 był przełomowy ponieważ firma Fujitsu wdrożyła matrycę o nazwie MVA – Multi-domaind Vertical Aligment. Najistotniejsze plusy, to przede wszystkim bardzo dobry czas reakcji, kontrast wyrazisty, odwzorowanie kolorów będące na wysokim poziomie. To rozwiązanie to także wady, a mianowicie jedna główna, bardzo niewielka gama modeli, która jest dostępna. Monitor, który ma matrycę IPS ma swoje plusy, a także minusy. Do głównych korzyści ze stosowania tego rodzaju sprzętu należy zaliczać, wyrazisty kontrast, głęboką czerń, duży kąt widzenia, a także wysoki czas reakcji. Największa wada, która tutaj istnieje to oczywiście powiększona cena.

Zastosowanie monitorów należy wyróżniać ze względu do gier, biura, specjalisty(grafik komputerowy, programista), oglądania zdjęć i filmów. Jeśli chodzi o pierwszy typ to co jest najważniejsze będzie się wiązać z tym, aby zwrócić uwagę na czas reakcji (dotyczy to FPS). Idealne rozwiązanie, to wybór matrycy TN. Monitor do biura, to także wybór rozwiązania TN. Te parametry powinny w 100% wystarczyć do pracy wykonywanej na stanowisku finansisty lub księgowego. Jeśli chodzi o osobę, która na co dzień zajmuję się tworzeniem grafiki, pisaniem kodu źródłowego konieczne jest to, aby zdecydowała się na matrycę IPS. Ostatni typ użytkownika, któremu zależy na oglądaniu swoich zdjęć lub filmów, to oczywiście zwrócenie uwagi na dwa typy parametrów, a mianowicie głębokość czerni, a także czas reakcji. Idealne rozwiązanie to patryca MVA lub IPS.

Add Comment