Komputer stojący w jednym miejscu

Rozwój komputerów przyczynił się do wzrostu ich wydajności, możliwości, a także do zmniejszenia ich rozmiarów. Dzisiaj modne są komputery przenośne. A są nimi laptopy, netbooki oraz palmtopy. Ale oprócz nich istnieją komputery stacjonarne, znane jako desktop. Słowo to z języka angielskiego oznacza, że są to komputery na biurko. W rzeczy samej desktop to taki komputer, który stoi przy biurku na stałe. Nie jest on mobilny jak laptop czy palmtop. Nie schowamy go do torby, ani tym bardziej do kieszeni. Nie będziemy mogli go ot tak przenosić z miejsca na miejsce. Ale ma on inne zalety.

Często pojawia się dylemat co lepsze do domu – laptop czy desktop. Laptop jest przenośny. Ale ma parę wad. Przede wszystkim laptop jest droższy niż desktop mający porównywalne parametry techniczne. I to sporo – nawet dwukrotnie. A to już istotna przyczyna, dla której warto się zastanowić nad desktopem. Kolejna rzecz to wrażliwość na temperatury. Desktop lepiej znosi temperatury skrajne – bardzo ciepłe oraz bardzo zimne. Poza tym mniej się nagrzewa. Laptopy niestety mocno się grzeją. Wynika to z ich zintegrowanej konstrukcji. I generalnie laptopy są delikatniejsze. Kolejną zaletą, jaką posiada desktop to możliwości rozbudowy. Komputer stacjonarny posiada otwartą architekturę. Tak więc jeśli nasza karta graficzna jest za słaba, najnowsze gry wolno chodzą, to możemy bez problemu wymienić ją na nowszą. Musimy tylko dysponować odpowiednią sumą pieniędzy i złączem. Sprawdźmy jakie złącze obsługuje dana karta graficzna i czy aby na pewno mamy je w naszym komputerze.

Komputer stacjonarny, inaczej desktop, ma wiele zalet. Wyobraźmy sobie taką sytuację – monitor nam nie odpowiada. Za mały, obraz jest nieczytelny, ciemny i w ogóle źle widzimy. W przepadku desktopów wymieniamy monitor na inny. Użytkownicy laptopów nie wymienią ekranu wbudowanego w ich komputer. Wprawdzie monitory w laptopach są tak dobrane, że zwykle nie ma z nimi problemów, ale to nie to samo. Poza tym filmy lepiej oglądać na komputerach stacjonarnych. Zwłaszcza, jeśli oglądamy je ze znajomymi. Chodzi tutaj o rozmiar ekranu. Jak większa grupa osób siądzie na kanapie przed monitorem laptopa to może się on okazać za mały. W przypadku desktopa tego problemu nie ma. A jak jest to można podłączyć nawet bardzo duży ekran. Tak, że obraz będzie widoczny z drugiego końca pokoju.

We współczesnych czasach modne są komputery przenośne. Laptopy, netbooki, tablety. Mimo tego wielu ludzi woli używać komputerów stacjonarnych. Mimo, że nie weźmie ich do torby lub kieszeni. Komputery stacjonarne – choć przenośnymi nie są, mają swoje niezaprzeczalne atuty. Otwarta architektura, a co za tym idzie możliwość łatwej wymiany podzespołów na inne. Większy monitor i lepsze chłodzenie. Poza tym są to konstrukcje solidniejsze. A jeśli nasz komputer przez większość czasu leży na biurku to może warto zastanowić się jednak nad zakupem desktopa. Zwłaszcza, że wydamy mniej pieniędzy niż gdybyśmy wydali na laptopa mającego takie same parametry techniczne.