Na służbowym komputerze lepiej mieć porządek

Użytkownicy komputerów służbowych doskonale wiedzą, jak trudno zadbać o porządek na swoim sprzęcie wykorzystywanym do pracy. A dzisiaj prawie każda praca umysłowa wiąże się z pracą przy komputerze. To na nich właśnie pracują handlowcy, bankowcy, sprzedawcy i praktycznie wszyscy, którzy wykonują pracę nie fizyczną właśnie. Duża część pracowników otrzymuje dzisiaj własny komputer czy laptop, którego bardzo często wykorzystuje się również do celów prywatnych. To wszystko sprawia, że utrzymanie porządku na komputerze to bardzo trudne wyzwanie. Wiadomo, że dysk twardy każdego komputera jest bardzo pojemny i potrafi zapamiętać całą masę danych i plików. Ale dla działania komputera i jego sprawnej pracy warto mieć w tych plikach i danych porządek.

Obrazem tego, co ma zapisane dysk twardy Waszego komputera bardzo często jest to, co dzieje się na pulpicie Waszego komputera. Jeśli jest na nim setka różnych skrótów do programów czy plików to możecie być pewni, że również dysk twardy jest mocno zabałaganiony tymi wszystkimi informacjami. Dlatego już teraz warto to wszystko posprzątać. Zacznijcie od porządku na pulpicie komputera – to pierwszy krok do ładu i składu na służbowym komputerze. Najlepiej jest stworzyć na pulpicie kilka folderów, które będą grupami danych. Do tych folderów skopiujcie wszystkie pliki i skróty z pulpitu oczywiście odpowiednio je segregując. Możecie wyodrębnić pliki ważne, pliki służbowe, pliki prywatne, skróty używane i te, których używacie jedynie od święta. Kiedy na pulpicie Waszego komputera pojawi się w końcu odpowiedni porządek to od razu lepiej będzie się z niego korzystało. A już na pewno bardziej przejrzyście i czytelniej.

Kolejnym krokiem będzie posprzątanie wszystkiego, co zapisane jest na dysku. Dysk twardy to cała pamięć zewnętrzna komputera, dlatego trafia na niego wszystko, co kiedykolwiek skopiowało się na komputer albo na przykład ściągnęło z poczty. Posprzątanie dysku twardego może trochę zająć ponieważ liczba plików na nim zapisanych jest ogromna. Jeśli jednak zdecydujemy się na tak ważny krok to wiadomo, że nie powinno się ruszać tych plików, które zostały stworzone i zapisane przez system a nie przez Was. Dlatego, że dysk twardy to przede wszystkim miejsce, na którym zapisane są wszystkie pliki stworzone przez system operacyjny i niezbędne dla jego prawidłowego działania.

Sprzątając komputer służbowy z niepotrzebnych plików i danych warto skorzystać z dostępnych w Internecie programów wspomagających takie właśnie czyszczenie. Skanują one dokładnie dysk twardy w poszukiwaniu tych plików, które nie są systemowe, ale których nie używanie i które są zupełnie nie potrzebne. Trzeba jednak uważać, bo nie zawsze można na komputer służbowy pobierać programy z sieci. A nawet jeśli uda się je poprać, to bardzo często przy ich instalowaniu może się okazać, że jest to proces niemożliwy do zrealizowania. Niestety, ale każdy użytkownik służbowego komputera musi się liczyć z pewnymi ograniczenia. Bez względu jednak na nie, warto mieć na służbowym laptopie porządek. Ponieważ kiedy przyjdzie nam go oddać w celu wymiany na nowy to wtedy trzeba będzie oddać laptop, na którym prywatnych rzeczy żadnych już nie będzie.