Poznaj minikomputer Raspberry Pi

raspberry-pi-572481_1280Raspberry Pi to niezwykle tani, wszechstronny i mikroskopijny komputer, który służy do pracy, zabawy oraz nauki. Pierwsza partia „Malinek” została wyprzedana w pół godziny. Dziś to szybko rozwijająca się i bardzo aktywna społeczność, która ma na swoim koncie setki projektów i zastosowań, propagując wśród młodych naukowców zainteresowanie elektroniką.

Raspberry Pi powstał dzięki Ebenowi Uptonowi z Uniwersytetu Cambridge w Wielkiej Brytanii. Miał być narzędziem umożliwiającym młodym amatorom elektroniki poprawianie swoich umiejętności programowania i zapoznawania się z nowoczesną technologią. Wydawało się to niszowym, ale z czasem popularność tego urządzenia zdecydowanie wzrosła. Kluczem do sukcesu bez wątpienia była cena Rasperry Pi – w zależności od modelu kosztuje on od 25 do 35 dolarów. Zadebiutował 29 lutego 2012 roku. Urządzenie składa się z procesora, VideoCore IV GPU i 256 lub 512 megabajtów pamięci RAM. Aby załadować system operacyjny i przechowywać dane trzeba skorzystać ze złącza dla kart SD. Zewnętrzne urządzenia podłączysz za pomocą złącza USB. Początkowo Raspberry Pi działało pod kontrolą Linuksa i RISC OS, ale najnowsze wersje oferują już możliwość współpracy z Windows 10. Niesamowita jest wielkość urządzenia – wygląda jak nieco większa karta kredytowa.

Kilkanaście lat temu programiści posługiwali się znacznie uboższym sprzętem komputerowym i byli to przede wszystkim pasjonaci, którzy bardzo dobrze znali się na budowie, możliwościach i zasadach działania komputerów. Wykorzystując swoją wiedzę potrafili tworzyć programy, które zaskakująco sprawnie działały, pomimo że powstawały na bardzo marnym sprzęcie. Informatycy dawali jednak radę wycisnąć maksimum możliwości z dawnych komputerów. Dziś nie trzeba się znać na elektronice, żeby programować. A mimo tego naukowcy postanowili stworzyć Raspberry Pi, aby powrócić do podstaw i zachęcić łodych informatyków do zaznajomienia się z działaniem sprzętu komputerowego, aby ta wiedza ułatwiła im tworzenie zoptymalizowanych aplikacji.

Czego potrzebujemy do uruchomienia Raspberry Pi?

  • zasilacz,

  • karta pamięci SD,

  • okablowanie video,

  • klawiatura,

  • mysz,

  • komputer z dostępem do Internetu i czytnikiem kart (potrzebny do uruchomienia Raspberry Pi i pobrania obrazu systemu operacyjnego, a następnie zapisania go na karcie).

Urządzenie jest sprzedawane bez obudowy. Dla jednych widok układów scalonych i złącz może stanowić o jego pięknie, dla drugich niekoniecznie, na szczęście mogą oni zakupić obudowę lub z wykorzystaniem wzorów z Internetu wydrukować ją na sztywnym papierze lub drukarce 3D.

Raspberry Pi posłużyło już do powstania wielu bardzo ciekawych projektów, które można znaleźć w Internecie. Są to przykładowo: pojazdy sterowane zdalnie z wykorzystaniem sieci Wi-Fi, podgrzewacze z termostatem, narzędzie do monitoringu, własny serwer FTP czy układy sterowania silnikami krokowymi. Może też przekształcić nasz telewizor w Smart TV, służyć jako narzędzie do bezprzewodowego kontrolowania sprzętu grającego i stanowić miniaturową konsolę.

Add Comment